Küller Avrupa sınırına dayandı

İzlanda’da patlayan volkandan çıkan duman ve kül bulutu, Türkiye sınırına dayandı. En son Bulgaristan hava sahasına giren küller nedeniyle Sofya Uluslararası Havalimanı da uçuş trafiğine kapatıldı.

İTÜ Afet Yönetim Merkezi Başkam Prof. Dr. Miktad Kadıoğlu, hurriyet.com. tr’ye yaptığı değerlendirmede jet hava akımlannın etkisiyle kül bulutlarının İngütere ve Avrupa kıyılarına ulaştığına dikkat çekerek, şunlan söyledi: “Jet akımın hızıyla kül bulutlan Avrupa’ya giriş yaptı.
Bu hava akımı devam etseydi, yarın (bugün) kül bulutları Bulgaristan üzerinden İstanbul’a ulaşabilir denilebilirdi. Ancak, akım yönü değişiyor. Son verilere göre kül bulutlan Batı Anadolu üzerinden oluk şeklinde kuzeye doğru dönecek. Rüzgâr değişmezse, kül bulutlan sah İstanbul’a ulaşabilir.” Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, “İzlanda’daki yanardağda ek patlamalar olmadığı takdirde, 20 Nisan Salı gününden itibaren atmosferik üst seviye rüzgarlarının yön ve şiddetinin elverişli olmasından dolayı kül bulutunun Türkiye’nin kuzey batı kesimlerini (Edirne, Tekirdağ, İstanbul, Zonguldak gibi illeri) az da olsa etkilemesi tahmin edilmektedir” dedi. (Kaynak:Hürriyet)