Karadeniz için uluslararası ittifak

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından fonlanan, Merkezi Finans ve İhale Birimi ve Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından desteklenen, Karadeniz Nehir Havzalarının Tarımsal Kirlenmelere Karşı Çevresel Korunması için Bölgesel İşbirliği REPAIR Projesi kapsamında Türkiye, Gürcistan, Bulgaristan, Romanya ve Moldova ortak bir projeye imza attı.

ENPI Karadeniz Havzasında Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında 1 Ağustos 2013 tarihi itibariyle “Karadeniz Nehir Havzalarının Tarımsal Kirlenmelere Karşı Çevresel Korunması için Bölgesel İşbirliği (kısa adıyla REPAIR) projesi kapsamında projenin Türkiye ayağını yürüten Afete Hazırlık ve Deprem Eğitimi Derneği (AHDER) 28-29 Ekim tarihleri arasında Bulgaristan’ın Varna kentinde gerçekleştirilen açılış toplantısına katıldı.

Tüm katılımcı ülkelerdeki ortakların bir araya geldiği toplantıda bilgi ve deneyim paylaşımına yönelik işbirlikleri, yapılacak olan çalışmalar, nehir havzalarının çevresel eylem programına yönelik kalkınma metotları, sivil toplum katılımcılığı ve kadının konumunun güçlendirilmesi konuları masaya yatırıldı. Türkiye adına projeye katılan AHDER’den Erdal Bayraktar proje kapsamında Türkiye’de yapılacak olan çalışmaları katılımcılarla paylaştı. Toplantının son gününde ise araştırma alanlarından biri olan Kamchia Nehri etrafında araştırma gezisi ve gelecek toplantıya ilişkin değerlendirmeler yapıldı.

Toplam 22 ay sürecek proje kapsamında AHDER tarafından Türkiye’nin Sakarya Nehri bölgesinde kadınlara yönelik eğitim çalışmaları gerçekleştirilecek.

 

repair-1

repair-2

Projenin basın yansımaları

milliyetyenigun