Kentsel Dönüşüm için 1 milyon bina yıkılacak

Temmuz ayında yapılan yasal düzenlemeyle kentsel dönüşüm projelerinde bireysel itiraz hakkının kaldırılmasından sonra, İstanbul Büyükşehir Belediyesi 30 proje için düğmeye bastı. Projeler kapsamında belirlenen bölgelerde yaklaşık 1 milyon bina yıkılacak. 

Türkiye‘de ilk deprem dönüşüm alanı projesi 2008’de Zeytinburnu“nda başlatılmış, bir konut sahibinin itirazı ile proje durdurulmuştu. Yapılan değişiklikle projenin  uygulanabilmesi için çoğunluğun kararı yeterli olacak.

Bireysel itiraz hakkı kaldırıldı

5393 Sayılı Belediyeler Kanunu’nun, “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı” başlıklı 73. Maddesi 15 AKP İstanbul milletvekilinin imzasıyla TBMM’ye sunulan 5998 Sayılı Yasa Tasarısı’nın 17 Haziran 2010 tarihinde kabul edilmesi ile değiştirilirken, değişiklik ertesi gün Resmi Gazete’de yayınlanarak uygulamaya girdi. Yapılan değişiklikle belediyelerin yetkileri genişletilirken, kentsel dönüşüm projelerinde bireysel itiraz hakkı kaldırıldı.

Hangi bölgelerdeki binalar yıkılacak?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 1 milyon 200 bin binadan 1 milyonunun etaplar halinde yenilenmesini öngörüyor. Ancak bu işlem, birinci derece deprem riski taşıyan bölgelerden başlayacak. İstanbul projelerin  tamamlanmasının ardından yeni bir haritaya sahip olacak. Binaların yıkılacağı semtler:

Eminönü, Fatih, Bağcılar, Güngören ve Kadıköy’deki gecekondular

Küçükçekmece’de Kayabaşı, Ayazma, Halkalı, Sefaköy’deki riskli binalar

Sarıyer, Gaziosmanpaşa, Kartal, Maltepe ve Üsküdar’daki kaçak yapılar 

Sistem nasıl işleyecek?

Bir bölge kentsel dönüşüm alanı ilan edilecek.

Belediye bölgeyle ilgili projesini açıklayacak. Hak sahipleriyle görüşmeler başlayacak.

Projenin uygulamaya konulması için %51 çoğunluk yeterli olacak.

Kiracılara yeni yapılacak konutlardan satın alma hakkı verilecek. Arsa sahibine ise arsası oranında yeni konutlardan verilecek. Eğer arsa sahibi konut istemezse, arsası karşılığında para alacak.

Yıkılan bina gecekondu ise hiç bir ödeme yapılmayacak, ancak kiracılara tanınan konut satın alma hakkı onlara da tanınacak.

Ankara ve Eskişehir yasayı uygulamaya başlarken, Ankara’da 7 kentsel dönüşüm alanı ilan edildi. Eskişehir’de de 11 ayrı bölgede toplam 2 milyon 500 bin metrekarelik bir alan dönüştürülme bölgesi olarak belirlendi. Önümüzdeki dönemde de İstanbul’da başlatılacak birçok proje ile 1 milyon binayı ilgilendiren uygulamaların başlaması bekleniyor.