Okullar için güçlendirme şart

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Yatırımlar ve Tesisler Dairesi Başkanı Salih Altınay, tüm okulların depreme dayanıklı hale getirilebilmesi için 10 milyar dolar kaynağa ihtiyaç olduğunu bildirdi. Altınay, okulların şu an yüzde 64’ünün öncelikli, yüzde 15’inin 2. öncelikli olarak güçledirmeye ihtiyacı olduğunu anlattı.

TBMM Deprem Riskinin Araştırılarak Deprem Yönetiminde Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, AK Parti İstanbul Milletvekili İdris Güllüce başkanlığında toplandı. Komisyon, çeşitli kurum ve kuruluş temsilcilerini dinledi.

Milli Eğitim Bakanlığı Yatırımlar ve Tesisler Dairesi Başkanı Salih Altınay, okulların şu an yüzde 64’ünün öncelikli, yüzde 15’inin 2. öncelikli olarak güçledirmeye ihtiyacı olduğunu anlattı. Altınay, okulların yüzde 12’sinin güçlendirildiğini, yüzde 9-10’unun ise güçlendirmeye gerek olmadığını belirtti.

10 milyar dolar kaynak lazım

Altınay, “Tüm okulların depreme dayanıklı hale getirilmesi için 10 milyar dolar kaynağa ihtiyaç var” dedi. Altınay, tüm okulların depreme dayanıklılığı için taramasının yapılmadığını, verilerin gözleme dayalı olduğunu, tarama için kaynak ihtiyacı bulunduğunu ifade etti.

Komisyon üyeleri ise okulların taramasının yapılmamış olmasını eleştirdi.

AK Parti Düzce Milletvekili Metin Kaşıkoğlu, “10 yıl içinde bina taramasını yapamamışsak oturup ciddi şekilde düşünmeliyiz. Bunu bir öz eleştiri olarak değerlendirmek lazım’ dedi. Kaşıkoğlu, bir çalışmayla kısa sürede tüm okulların durumunun bire bir ortaya çıkarılabileceğini kaydetti. Komisyon Başkanı Güllüce de bunun bir yöntem hatası olduğunu ve kaynakla ilgisinin bulunmadığını söyledi. (Kaynak: CNN Türk)